Heategevuspartner   |

Tegevuspiirkond

Nõmme Kaljul on kokku rohkem kui 25 noortevõistkonda, mis tegutsevad Tallinna erinevates linnaosades. Tänaseks on tegevus laienenud nii Lääne-Nigula valda Ristile kui ka Kuusalu valda, Loksa linna. Jalgpalliklubi juhitakse Hiiu staadionil, Pidu tn. 11.

Kalju ajalugu algab Nõmmelt

Nõmme linnaosa on halduslik linnaosa Tallinna lõuna osas, mis piirneb läänest Harku valla. Loodesse Haabersti ning põhja osasse jäävad Mustamäe ja Kristiine linnaosa. Idas piirneb asum Kesklinna linnaosa ja Rae vallaga. Lõunas on Kiili, Saku ning kagus Saue vald. Nõmme linnaosa hõlmab endist Nõmme linna territooriumi. Nõmme linnaosas on järgmised asumid:

1. Laagri, pindala : 0,55 km²
2. Pääsküla, pindala : 5,95 km²
3. Kivimäe, pindala : 2,20 km²
4. Vana-Mustamäe, pindala : 1,75 km²
5. Hiiu, pindala : 2,50 km²
6. Nõmme, pindala : 4,60 km²
7. Rahumäe, pindala : 1,75 km²
8. Liiva, pindala : 3,25 km²
9. Männiku, pindala : 3,70 km²
10. Raudalu, pindala : 2,45 km²

Nõmme rajamine sai alguse Nikolai von Glehn’i algatusel 19. sajandi lõpul. Nõmme arenes ligi poole sajandi vältel tema poolt suunatuna. Toimunud arengu tulemusena oli Nõmmest 1917. aastaks saanud alevik umbes 5000 elanikuga.

1926. aastal sai Nõmme linna õigused. Seejuures liideti Nõmmega ka kaugemaid asumeid, nagu XIII sajandi ajaloolistest ürikutest tuntud Pääsküla, aga samuti Liiva ja Männiku Sakusse viiva (siis veel kitsarööpmelise) raudtee ääres. Lisaks moodustus piki Paldiskisse viivat laiarööpmelist raudteed uusi asumeid, praegu tuntud kui Rahumäe, Hiiu ja Kivimäe. Välja arenes ka Vabaduse puiestee ümbruse asustus (Vabaduse puiestee rajati Pääskülasse viinud kitsarööpmelise sõjaväeraudtee haru tammi peale).

1940. aastal lülitati ligi 20 000 elanikuga Nõmme Tallinna koosseisu, millega ta muudeti üheks linnaosaks paljude teiste seas, praeguste nimetustega Kesklinn (koos Vanalinna- ja Toompeaga ning Kadrioruga), Põhja-Tallinn (Kopli, Pelgulinn jm.), Kristiine (Lilleküla, Tondi, Järve), Pirita (koos Merivälja ja Mähega), millele hilisematel aastakümnetel on lisandunud veel suured magala tüüpi linnaosad Mustamäe (koos Õismäega) ja Lasnamäe, ning Haabersti. Olgu siinjuures lisatud veel see fakt, et vahepeal kuulusid Tallinna koosseisu ka Maardu ja Saue, neist viimane on Nõmme lähinaaber Saue valla kujul.
1992.aastal asus Tallinna volikogu juhtimist detsentraliseerima – 1992.aastal moodustati Haabersti, Pirita ja Nõmme linnaosa, 1993 – ülejäänud 5 linnaosa. 8 linnaosa on toiminud kuni selle aastani.

Praeguseks on Nõmme elanikkond kasvanud ca 40 000 inimeseni. Erinevalt kogu Eestist, ei ole Nõmmel rahva-arvu kahanemist märgata, pigem on tegemist elanike arvu kasvu peatumisega, seda võrreldes varasemate kiire kasvu aegadega (1920-30-ndate ja 1950-60-ndate aastatega).