Kaljukindel toetaja    |

Retro

Siin rubriigis hakkavad ilmuma pildid ja tekstid Nõmme Kalju jalgpalliklubi ajaloost, aga samuti kirjutised ja pildid, mis meenutavad Eesti tuntud jalgpallitreenerite, kohtunike ja mängijate elu tipphetki. Meie paljude lemmikute tee algust selle kuningliku spordiala juurde. Nende inimeste saavutusi teatud ajaperioodidel ja kelleks nad tänaseks kujunenud on…

Need mõtted ja pildid aitavad meil meenutada lühidalt nende inimeste osalust Eesti jalgpallielu kujundamisel. Seda, kuidas nende saatus ja käekäik muutsid jalgpalli terviklikku olemust meie väikeses Eestis. Laseme piltidel ja tekstidel sellest kõnelda, et kujundada meie hinnanguid nende inimeste panusele. Nii mõnigi neist on juba meie seast lahkunud, kuid keda meenutatakse ning tunnustatakse ikka ja jälle. Loodame, et need tegijad innustavad praeguseid noori neid järgima ja seadma endalegi kõrgemaid eesmärke.

Retrorubriiki toimetavad Anton Siht ja Rait Roop.

Lahkus Nõmme Kalju endine jalgpallur Evald Tupits

21. mail 2013 lahkus meie hulgast 91 aasta vanuselt endine nõmmelane Evald Tupits. Ta sündis 5. aprillil 1922. aastal. Mees, kes oli end kirjutanud Eesti spordilukku mäesuusatajana ja suusahüppajana, aga ka tõsise jalgpallurina.

1940. ja 1941. aastasse jäi esikoht slaalomis Eesti esimestel mäesuusatamise meistrivõistlustel ja 1941. aastasse võit Mustamäe hüppemäe avavõistlustel. Nõmme Kalju jalgpallimeeskonna I koosseisus mängis Evald Tupits 1939. ja 1940. aastal. Nii edukalt alanud sportlaskarjääri lõpetas aga kahjuks Teine maailmasõda. Evald Tupits osales Soome sõjas, mis tõi talle paraku kaasa aastatepikkuse vangipõlve. Algul viibis ta 1,5 aastat Tallinna Patarei vanglas ja 1946. aastal küüditati parimates aastates spordimees Venemaale Vorkuta vangilaagrisse.

Kodumaale naasis Evald Tupits alles 1956. aastal. Juba sõjaeelseil aastail oli Evald Tupits seotud spordiseltsiga Nõmme Kalju. Ta mängis aastaid spordiseltsi jalgpallimeeskonnas. Evald Tupits oli teadaolevalt viimane elusolev mees, kes kuulus sõja-eelsesse Nõmme Kalju jalgpallimeeskonna I koosseisu ridadesse.

Ta oli õnnelikult abielus 38 aastat. Viimased 14 aastat elas erudeeritud ja vitaalne vanahärra Nõmme Sotsiaalmaja 1-toalises mugavustega korteris. Ta oli oma eluga igati rahul ja jalgpalli vaatas kunagine pallivõlur küll vaid televiisorist. Evald Tupits elas igati kaasa praeguse Nõmme Kalju mängudele ja viimati külastas endine spordimees Nõmme Kalju mängu mullu sügisel Kadrioru staadionil, osaledes pidulikul austamistseremoonial, kui Nõmme JK „Kalju” mängijaile riputati kaela kuldmedalid meistritiitli võidu puhul.

Nõmme Sotsiaalmaja direktor Ülle Kasepalu meenutab Evald Tupitsat: „Ta oli üdini dzentelmen, tõsine härrasmees, soe ja südamlik inimene. Teiste suhtes oli ta alati väga tähelepanelik. Ei upitanud end esiplaanile, oli teistega igati arvestav ja väga tagasihoidlik. Kõik sotsiaalmaja elanikud hindasid teda kõrgelt. Väljaspool maja oli tema suhtlus paraku väike, vaid paar-kolm inimest, kes teda külastamas käisid. Kahjuks puudus lahkunud härrasmehel järeltulev põlvkond. Küll külastas vanahärra aga sagedasti Pääskula terviserada, ammutades loodusest elujõudu ja optimismi,” lisab Ülle Kasepalu.

Evald Tupitsat jäävad mäletama praegune Nõmme JK „Kalju” liikmeskond, endised naabrid Nõmme Sotsiaalmajast ja Nõmme Linnaosa Valitsus.


Fotomeenutus Evald Tupitsa 90. juubelist koos esindusmeeskonna kapteni Alo Bärengrubiga.

Esimene foto Nõmme Spordiseltsist „Kalju”. Keskel istub seltsi esimees Konstantin Sirotkin. On 1923. aasta, suurte lootuste ja ootuste aeg. Foto Nõmme JK „Kalju” erakogust.

Nõmme Spordiselts „Kalju” 90!

Esimesed andmed Nõmme Spordiseltsi „Kalju” kohta pärinevad 1922. aastast. Kaks endist elukutselist maadlejat, Aleksander Snaider ja Mart Liiv, olid toona kõvad organisaatorid ning eestvedajad. Juba 1921. aastal panid nad aluse Eesti Elukutseliste Maadlejate Ühingule. 1922. aastal, aga seoses Nõmmele elama asumisega, asutasid samad mehed Nõmme alevi Spordiseltsi „Kalju”. 30. juunil 1922. aastal toimus Spordiselts Nõmme „Kalju” esimene koosolek, kus esimeheks valiti kohalik aktivist Konstantin Sirotkin. Sama aasta 20. detsembril registreeriti Eesti Vabariigi Kohtuministeeriumi Tallinna-Haapsalu Rahukogu osakonna kohtuistungil Nõmme alevi Spordiselts „Kalju”. Mööduvad mõned päevad ja 29. detsembril kinnitab Rahukogu esimees ka Spordiselts Nõmme „Kalju” põhikirja, milles märgitakse, et tegevuse piirkond on Harju maakond, Nõmme alev ja eestseisuse asukoht on Nõmme alev, Suur-Pärnu maantee nr. 32 (praegune Nõmme Muusikakooli hoone esialgsel kujul). Seega tähistab Nõmme Spordiselts „Kalju” tänavu oma 90. juubelit! Tänane Nõmme JK „Kalju” esindusmeeskond tähistab aga seda erilist juubelit igati väärikalt, tulles Eesti meistriks! On aasta 2012!

Õnnitleme – Uno Piir 83!

13. novembril tähistas Eesti jalgpalli tõeline autoriteet, Uno Piir, oma 83. sünnipäeva. Kui 1992. aastal taasiseseisvunud Eesti jalgpalli rahvuskoondis moodustati, valiti just Uno Piir meeskonna peatreeneriks, kui väärikaim võimalike kandidaatide seast. Uno Piir lõpetas 1949. aastal Tallinna Kehakultuuritehnikumi ja 1956. aastal TRÜ KKT. Jalgpalli hakkas Uno Piir mängima juba 1944. aastal meeskonnas „Kalevi noored”.

Mängijana kuulus Uno Piir Eesti koondisse Balti turniiridel, aga ka Tallinna „Kalevi” ja Tallinna „Dünamo” ridadesse. Ta on tulnud kolmel korral Eesti meistriks ja kuulus kahel korral karika võitnud meeskonda. Eelkõige on Uno Piir aga tuntud just treenerina. Treeneritööd alustas ta juba 1955. aastal „Kalevi” lastespordikoolis. Seejärel aga tõestas Uno Piir oma andekust just Tallinna „Norma” peatreenerina. Just see klubimeeskond kirjutas oma nime rasvaselt Eesti jalgpalliajalukku. Uno Piiri juhendamisel tuli Tallinna „Norma” seitse korda Eesti meistriks ja sama palju kordi ka karikavõitjaks. Oma treeneriks ja suurimaks eeskujuks peab Uno Piir aga legendaarset jalgpallitegelast Elmar Saart, kellega ühiselt juhendati mäletatavasti ka üleliidulises kõrgliigas mänginud Tallinna „Kalevi” meeskonda.

Uno Piir on kirjutanud oma nime ka Nõmme JK „Kalju” ajalooannaalidesse, olles selle klubi taasasutaja liige. Uno Piiri eestvedamisel moodustati 1997. aastal toonase „Õhtulehe” NJK ja Tallinna Jalgpallikooli kasvandikest Nõmme „Kalju” meeskond, kes startis samal aastal Eesti MV III liigas ja treeneriohjad haaras oma kätesse just Uno Piir. Nõmme „Kalju” oli tookord noorjalgpallureile suurepärane väljund tõsisesse jalgpalli. Kogu seda ideed toetas aktiivselt ka toonane Nõmme LOV juhtkond.

Viimastel aastat tegutses Uno Piir Rahvaspordiklubi „Kuuse” noortetreenerina ja tema juhendada olid sealsed 2 poistemeeskonda.

Uno Piir on öelnud: „Minu elu sisuks on olnud alati jalgpall. Olen seda spordiala armastanud ning kandnud oma hinges kõik need aastad ja ma pole alla vandunud ka kõige raskemail hetkil.” Uno Piir on praegugi väga sportlikus vormis ja terava mõistusega. Ta ei salga oma elukreedot. „Oma keha ja vaimu eest tuleb kogu aeg hoolt kanda. Ma pole pehme treener olnud. Hea onu ei saa tegutseda treenerina. Kord ning rangus peab ikka treeninguid saatma ja seda kohe algusest peale. Samas ei pea ma ka liigset ülehoidmist.”

Uno Piiri teeneid Eesti jalgpalli ees on raske ülehinnata. Soovime soliidses eas härrale palju jõudu, optimismi ja tervist! Nende soovidega ühineb Nõmme JK „Kalju” liikmeskond, fänniklubi ja kogu Nõmme linnaosa aktiivne spordipere.

Anton Siht

Pildil vasakult: Juhatuse liige Raul Suurhans ning klubi taasasutaja liikmed Uno Piir ja Anton Siht. Foto autoriks on Gertrud Alatare.

Nõmme Kalju endine jalgpallur Evald Tupits, 90-aastane härrasmees!

Selle aasta 5. aprillil tähistas teatavasti nõmmelane Evald Tupits oma 90. sünnipäeva. Mees, kes on end kirjutanud Eesti spordilukku mäesuusatajana ja suusahüppajana, aga ka jalgpallurina. 1940. ja 1941. aastasse jäi esikoht slaalomis Eesti esimestel mäesuusatamise meistrivõistlustel ja 1941. aastasse võit Mustamäe hüppemäe avavõistlustel. Nõmme Kalju jalgpallimeeskonna I koosseisus mängis Evald Tupits 1939. ja 1940. aastal.

Nii edukalt alanud sportlaskarjääri lõpetas aga kahjuks Teine maailmasõda. Evald Tupits osales Soome sõjas, mis tõi talle paraku kaasa aastatepikkuse vangipõlve. Algul viibis ta 1,5 aastat Tallinna Patarei vanglas ja 1946. aastal küüditati parimates aastates spordimees Venemaale Vorkuta vangilaagrisse. Kodumaale naasis Evald Tupits alles 1956. aastal. Juba sõjaeelseil aastail oli Evald Tupits seotud spordiseltsiga Nõmme Kalju. Ta mängis spordiseltsi jalgpallimeeskonnas. Evald Tupits on teadaolevalt viimane elusolev mees, kes kuulus sõja-eelsesse Nõmme Kalju jalgpallimeeskonna I koosseisu ridadesse. Juubilar oli õnnelikult abielus 38 aastat. Praegu elab erudeeritud ja vitaalne vanahärra Nõmme Sotsiaalmaja 1-toalises mugavustega korteris. Ta on oma eluga igati rahul ja jalgpalli vaatab kunagine pallivõlur küll vaid televiisorist. Evald Tupits elab igati kaasa praeguse Nõmme Kalju mängudele ja sel sügisel külastas endine spordimees ka Nõmme Kalju hooaja viimast mängu Kadrioru staadionil, osaledes pidulikul austamistseremoonial. Juubelipäeval käisid aga paljude külaliste seas vanahärrat õnnitlemas ka praeguse Nõmme Kalju esindajad: klubi president Kuno Tehva ja meeskonna kapten Alo Bärengrub. Nendega olid liitunud klubi taasasutaja liige Anton Siht ja kunagine Nõmme Kalju noortemeeskonna liige ja praegugi veel kergejõustiku kohtunikuna tegutsev Heldur Tuulemäe, kes on samuti kunagise Nõmme Kalju identiteedikandja. Heldur Tuulemäe mängis viimati Nõmme Kalju noortemeeskonna ridades 1947. aastal Tallinna Spartaki vastu.

“Oleme oma klubi ajaloo ja identiteedi üle väga uhked ja tegeleme tõsiselt Nõmme Kalju ajaloo taastamisega. Evald Tupitsa 90. sünnipäev näitas selgelt, et klubi ajaloolised väärtused ja juubilari külastus tekitasid meis kõigis sooja ühistunde,” kommenteeris visiiti klubi president Kuno Tehva.

Vahendas Anton Siht

Fotomeenutus Evald Tupitsa 90. sünnipäevalt. Pildil vasakult. Heldur Tuulemäe, Anton Siht, Evald Tupits ja Alo Bärengrub. Pildi jäädvustas klubi president Kuno Tehva.

Fotomeenutus vanglaastaist: Vangilaagri jalgpallimeeskond 1953. aastal. Evald Tupits seisab keskel. (foto: erakogu).

Heinrich Kask oli Nõmme elav ajalugu!

Nõmme tuntud sporditegelane Heldur Tuulemäe meenutab: „Eesti Vabariigi taasiseseisvumisega taastati ka ajalooline Nõmme „Kalju”. 15 aprillil 1992. aastal tuldi Hiiu Põhikooli kokku kunagise Nõmme Spordiseltsi „Kalju” aktivisti Heinrich Kase eestvedamisel ja moodustati Nõmme Tervise- ja Spordiselts „Kalju”. Loodud seltsi põhikiri kinnitati Tallinna Linnavalitsuses sama aasta 11. detsembril. Selles on öeldud, et Nõmme Tervise- ja Spordiselts „Kalju” peab oma eelkäijaks aastail 1922-1940 tegutsenud Nõmme Spordiseltsi „Kalju”. Loodud seltsi eesmärk on eeskätt kooliõpilaste, aga ka laiema elanikkonna sportliku eneseteostuse võimaldamine, nende tervise ja elujõu tugevdamine. Samuti sportliku ja aatelise ellusuhtumise kasvatamine. Seltsi esimeheks valiti Heinrich Kask, kes oli ka kunagise ajaloolise Nõmme „Kalju” jalgpallimeeskonna ääremängija. Meenutame, et Heinrich Kask sündis 24. oktoobril 1910. aastal ja lahkus meie seast 26. veebruaril 1998. aastal. Ta on maetud Tallinna spordiveteranide matmispaika Metsakalmistul.”

Pärast Heinrich Kase surma võttis Nõmme Tervise- ja Spordiseltsi „Kalju” juhtimise üle teine Nõmme tuntud spordimees Heldur Tuulemäe, kes on tänaseni tegus ja hea tervise juures. Mõne aja möödudes liitus Nõmme Tervise- ja Spordiselts „Kalju” Eesti Tervisespordi Ühendusega ja tänasel päeval tegutseb Nõmme Tervise- ja Spordiselts „Kalju” juba Spordiühingu „Kalev” egiidi all.

NB! Tuletame praegustele noortele jalgpallisõpradele meelde, et Heldur Tuulemäe, kes siin oma meenutusi jagab, oli 1944. ja 1945. aastal Nõmme „Kalju” noorte jalgpallimeeskonna kapten.

Meenutusi vahendas Anton Siht

Pildil skautmaster Heinrich Kask 1989. aasta sügisel. Foto pärineb klubi eraarhiivist.