Kaljukindel toetaja    |
5. veebruar 2018

Nõmme Kaljul uus vapp, mis on vanem kui eelmine

Kreeka ajaloolane Herodotos on öelnud: “Vähe asju juhtub õigel ajal, ülejäänut ei juhtu üldse, aga hoolikas ajaloolane parandab kõik need vead.”

Just sellest põhimõttest lähtudes vaatas jalgpalliklubi Nõmme Kalju oma senist vappi, kõrvutas seda ajaloolise Kalju embleemiga ning leidis, et vana on etem kui uus.

Nõmme Kalju president Kuno Tehva: “Viimase kahekümne aasta jooksul, mil Nõmme Kaljust on saanud Eesti juhtivaid jalgpalliklubisid ning on jõutud ka Eesti meistri tiitlini, on aeg-ajalt redisainitud ka Kalju vappi – ikka selle nimel, et see oleks uhkem ja ägedam! Nüüd vaatasime, et aeg oleks vahepeal lisandunud pärjad ja muud vidinad kõrvale heita ning naasta algupärase vapikuju juurde. See loodi juba 1923. aastal, mil kaks elukutselist maadlejat, Aleksander Šneider ja Mart Liiv, asutasid Nõmmel jalgpalliklubi, mis tegutses edukalt kuni II maailmasõja alguseni.”

Tehva teab rääkida, et jalgpalliklubi Kalju asutamise aegu oli Nõmme veel alev, aga kui see 1926. aastal linnaks kuulutati, siis valiti senine alevivanem Johannes Lindeman Nõmme esimeseks linnapeaks. Juhtumisi oli too mees praeguse Kalju presidendi vanavanaisa.

“Kui 1997. aastal Nõmme Kalju taasasutati, siis leidsime küll ühe vana vapi joonise, kuid sellesse suhtuti üsna loominguliselt,” pajatab Tehva, “nüüd aga uurisime ajalugu hoolikama pilguga ning leidsime üles ka päris õige Kalju vapimärgi. Kõrvutasime seda meie praeguse vapiga ning leidsime, et aeg oleks originaali juurde tagasi pöörduda. Siiski ei võtnud me algupärast vappi päris 1:1 üle, vaid jätsime vapile klubi asutamisaasta, mida seal algul polnud. Mõistagi me ei loobunud ka klubile viimastel aastatel kuulsust toonud roosast firmavärvist. Loodetavasti aitab Nõmme Kalju “uus vana vapp” meid uutele võitudele juba peagi algaval jalgpallihooajal!”

NB! Premium liiga avamäng toimub 25. veebruaril, kell 13.00 Hiiu staadionil, kui Nõmme Kaljule sõidab külla FC Kuressaare!