Kaljukindel toetaja    |
29. mai 2014

Kalju alistas Tottenhami ehk kuidas noored rahvusvahelisel turniiril särasid!

Liepaja Spring Cup 2003 oli kõrgetasemeline noorteturniir, kuhu pääsesid meeskonnad ainult kutsetega. Selle aasta turniiril osalesid võistkonnad Inglismaalt, Soomest, Rumeeniast, Eestist, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Bulgaariast ja Venemaalt.

Nõmme Kalju võistkond osales turniiril esmakordselt, lunastades turniirile pääsu läbi Tallinnas korraldatud Liepaja Spring Cup Tallinn eelturniiri, mille võitjana pääseti põhiturniirile Liepajas.

Meeskond jõudis Liepajasse päev enne turniiri, et anda poistele ligi 600-kilomeetrisest bussireisist puhkamiseks üks öö.

Turniir viidi läbi Liepaja Daugava staadioni kompleksis, kus oli hea kvaliteediga muruväljak ja kunstmuruväljak. Suurtel tribüünidel jälgisid mänge keskmiselt 300 pealtvaatajat.

Esimesel päeval mängiti viis mängu, ühe mängu kestuseks 20 minutit. Sarnaselt Eestiga, olid ka Lätis sel ajal troopilised tingimused: juba esimesel päeval oli õhutemperatuur pea 30 soojakraadi.

Meeskond alustas turniiri ettevaatlikult ja natuke kohmetult. Poisid võitlesid esimestes mängudes tublilt, kuid oma mängu päris käima ei saanud. Kindlasti võttis ka aega kohanemine murukattega väljakutega, kuna igapäevaselt mängivad poisid kunstmuru kattega väljakutel.

Võistkonnad jagunesid kolmeks alagrupiks, igas alagrupis 6 meeskonda:

Grupp А: Borussia Mönchengladbach (GER), FC Bate Borissov (BLG), Siaulai FA (LIT), TJK Legion (EST), FC Super Nova (LAT), FK Liepaja 04.
Grupp B: Tottenham Hotspur FC (ENG), Käpa United (FIN), Klaipeda FM (LIT), Nõmme Kalju FC (EST), FK Liepaja (LAT), Rigas Futbola Skola (LAT).
Grupp C: West Bromwich Albion FC (ENG), FC Baltika (RUS), FA Zalgirietis (LIT), FM Tauras (LIT), FS Metta (LV), FC Bate 04 (BLG).

Esimese päeva tulemused:
Klaipeda FC (Leedu) – Nõmme Kalju FC 0:0
Riga Fotball Skola (Läti) – Nõmme Kalju FC 1:1 (Jürgens)
Käpa United (Soome) – Nõmme Kalju FC 1:3 (Pärn, Vaher, Jürgens)
Tottenham Hotspur (Inglismaa) – Nõmme Kalju 1:2 (Jürgens 2)
FK Liepaja (Läti) – Nõmme Kalju 0-2 (Jürgens 2)

Esimesed kaks mängu lõppesid viikidega 0-0 ja 1-1. Viik Riga Futbolas Skola vastu oli meie jaoks pigem võit, kuna Kalju mängija punase kaardi ja meeskond mängis üle poole mänguajast vähemuses. Poisid andsid endast kõik, näidates selles mängus iseloomu ja tahet tulla kaotusseisust välja.

Alates kolmandast mängust said aga poisid tõeliselt hoo sisse ja näitasid taset, mida ei olnud ei treenerid ega lapsevanemad seni poiste esituses veel näinud.

Kolmandas mängus võideti tugev Soome võistkond Käpa United kindlalt 3-1. Head mängu näitas kogu meeskond ja väravad said kirja 3 mängijat (Valter Pärn, Andreas Vaher ja Oliver Jürgens). Head ja kindlat kaitsemängu näitas kogu kaitseliin ja väravavaht Sven Krister Marnot, kelle head tõrjed mängu alguses andsid tervele meeskonnale enesekindlust.

Elu mäng Tottenhamiga

Neljas mäng oli poiste jaoks kauaoodatud Inglismaa tuntud klubi Tottenham Hotspuri vastu. Esimesest minutist alates oli näha sära ja tahtmist poiste silmades, et midagi selles mängus korda saata. Meeskond mängis taktikaliselt kaitsest lähtudes ja kiirete kontrarünnakute peale. Juba 5. minutil võideti pall keskväljakul ja kiire sööduga ettepoole mängides sai Kalju ründaja Oliver Jürgens väravavahiga 1:1 olukorda. Kuigi Tottenhami kaitsjad andsid endast selles olukorras maksimumi ja tegid ka Jürgensile vea, suutis noor ründeäss tasakaalu säilitada ja palli väravanurka suunata. Nõmme Kalju oli läinud Tottenham Hotspuri vastu juhtima! Mõni minut hiljem uus kontrarünnak, kus Jürgens suutis oma kiirusega kaitsjad taas ülemängida ja tulemuseks 2:0 lüüa! Algus, mida keegi kindlasti ei oodanud. Ülejäänud mäng kujunes Tottenhami dikteerimisel, kuid ka Kalju kontrarünnakud olid endiselt ohtlikud. Nõmme Kalju võistkond tegi kaitses tõelise „elumängu“, kuna reaalsed väravavõimalused Tottenhamil puudusid, seda kuni viimase sekundini, kui peale väravavaht Marnoti tõrjet lõi Tottenham mängu seisuks 2:1. See aga jäi viimaseks sündmuseks mängus ja kohtunik vilistas lõpuvile. Nõmme Kalju 2003 oli võitnud Tottenham Hotspur 2003 võistkonda!

Esimese päeva viimane mäng oli FK Liepaja vastu. Kaljukad olid enesekindlad ja võitsid 2:0, olles selgelt klassijagu parem. Päeva kokkuvõttes oli Nõmme Kalju poisid saavutanud alagrupivõidu ja enne teist turniiripäeva sees kullaheitluses. B-alagrupis olid tubli töö teinud teine Eesti võistkond, TJK Legion, kes oli samuti lunastanud pääsu 6 parema hulka.

Peale esimest turniiripäeva olid oma alagruppides 2 esimest meeskonda teeninud koha 6 parima seas. Edasi saanud meeskonnad olid järgmised: Tottenham Hotspur, West Bromwich Albion, FS Metta, Super Nova, TJK Legion, Nõmme Kalju FC

Esimese kohtumise mängisid Nõmme poisid tulevase turniirivõitja Super Nova vastu, olles esimesed 10 minutit hästi mängus sees. Peale 10 minutit aga pani Super Nova teise käigu sisse ja kiiresti löödi 2 väravat. Võitis selles mängus parem võistkond. Nagu ka esimesel päeval, jäi mulje, et eht-eestlaslikul kombel ei saadud end kohe „käima“.

Liepaja_3

Teises mängus Tottenhami vastu , mis kaotati seisuga 3:4, said saatuslikuks lihtsad eksimused kaitses. Gareth Bale’ilt õppetunde võtnud ründajad olid Kalju kaitsjatele seekord püüdmatud. Tottenham oli eelmise päeva vigadest ka omad järeldused teinud. Positiivseks üllatuseks selles mängus oli aasta noorema (2004 sündinud) poisi Kert Miltopi 2 väga ilusat väravat.

Mängus Eesti meeskonna TJK Legioni vastu oli Kaljul pärast kahte esimest kaotust juba kindlasti võitu vaja, et säilitada lootus medalitele. Legioni kaitse mängis väga konkreetselt Kalju ründajate vastu ja ei jätnud palju vaba ruumi. Pärast 10 minutit suutis Jürgens kaitsjatest mööda mängida ja lüüa tol hetkel meeskonnale väga vajaliku värava. Ülejäänud mäng hoiti Legioni oma väravast ohutus kauguses ja võeti vajalik võit.

Päeva neljas mäng FS Metta (Läti) vastu oli mängupildilt juba päris hea, Kalju oli ohtlik ründefaasis ja tekitati rohkem reaalseid väravavõimalusi kui üheski teises mängus. Viimased 7-8 minutit oli mäng Kalju kontrolli all ja vastane suruti oma väljakupoolele. Mängu viimase kahe minuti jooksul tabas Kalju poisi löök nii posti kui ka mõned sentimeetrid värava kõrval olevat tühjust. Kohtunik vilistas mängu lõppenuks, seis tablool 1:1. Kaljule tähendas see, et järgmises mängus tugeva West Bromwich Albioniga oli vaja vähemalt viiki, et olla sees medaliheitluses.

West Bromwich Albion oli seni tugevaim meeskond turniiril, kellega Kalju oli tulnud vastamisi seista. Vastased võtsid esimestest hetkedest mängu kontrolli kindlalt enda kätte. Ei möödunud kuigi palju aega, kui tablool oli seis 0:2 Kalju kahjuks. West Bromwichi 2 suurepärast kauglööki olid Kalju väravahi Marnoti jaoks püüdmatud. Kalju poisid aga ei andnud alla, südikalt edasi võideldes ja Jürgensi kahe imelise väravaga oldi mängus taas sees. Teisele väravale aplodeeris isegi West Bromwich Albioni treeneripink. Tugevam meeskond pani siiski oma oskused maksma ja Kalju pidi tunnistama 2:3 kaotust, jäädes kokkuvõttes siiski igati väärikale ja tublile 6. kohale oma esimesel välisturniiril.

Liepaja_2
Kalju ja Tottenhami mängijad ühiselt jäätist söömas.

Teise päeva tulemused:
Supernova (Läti) – Nõmme Kalju FC 2:0
Tottenham Hotspur (Inglismaa) – Nõmme Kalju FC 4:3 (Miltop 2, Jürgens)
TJK Legion (Eesti) – Nõmme Kalju FC 0:1 (Jürgens)
FS Metta (Läti)- Nõmme Kalju FC 1:1 (Jürgens)
West Bromwich Albion (Inglismaa) – Nõmme Kalju FC 3:2 (Jürgens 2)

Turniirivõit läks kohalikule Läti klubile Super Nova, kes alistas finaalis West Bromwich Albioni seisuga 2:1. Pronksmedalid riputati kaela Eesti TJK Legionile, kellele Nõmme Kalju lapsed ja lapsevanemad innukalt kaasa elasid.

Nõmme Kalju 2003 võistkonda juhendanud Kristen Viikmäe: „Saime väärt kogemuse võrra rikkamaks, mängides tugevate noortemeeskondadega. Mind üllatas meie poiste võime taset näidata kohe esimesel välisturniiril, paljudele lastele oli selline reis ja turniiripinge esmakordne kogemus. Suutsime mängida nagu võrdne-võrdsega suurte jalgpalliakadeemiate nagu Tottenham ja West Bromwich Albioniga. Olen kindel, et sama innukalt edasi töötades on nii mõnelgi meie poisil ees ootamas särav jalgpallurikarjäär.”

Ta jätkas: “Meie meeskonnale andis olulist tugevust kahe Nõmme Unitedi mängija kaasamine: Erko Jonne Tõugjas oli turniiri üks parimaid kaitsemängijaid, kui mitte parim ning Sander Liit oli vajalik meie poolkaitse stabiilsuse hoidmiseks kogu turniiri vältel. Eriti head meelt tegi aga, et Oliver Jürgensi võime lüüa tähtsaid väravaid hoidis meid pea turniiri lõpuni medaliheitluses. Oliveri tunnustati ka turniiri parima mängija tiitliga, turniiri korraldajate poolt, mille üle võime eriti uhked olla. Kiidusõnad hea meeskonna vaimu hoidmise ka meie kaptenile Hardi Hakkile!”

Liepaja_5
Edukas Kalju 2003 meeskond koos treeneriga.

Nõmme Kalju 2003 koosseis turniiril: Hardi Hakk, Kirill Sergejev, Reno Feliks Lindvere, Sven Krister Marnot, Kevin Tiitso, Valter Pärn, Kert Miltop, Andreas Vaher, Henri Leoke, Oliver Jürgens, Erko Jonne Tõugjas, Sander Liit, Eric Jakobson.
Võistkonna treenerid : Kristen Viikmäe ja Mikk Haavistu.