Flora alistas taevaste jõudude kaasabil Kalju

Nõmme Kalju oli lähedal teist aastat järjest Meistriliigas avavoorus FC Floralt punktide näppamisele, aga võrdse kohtumise lõpus ulatas Kalju väravavahi Rene Kaasi eksimus punktid triibulistele.

Oodatud vastasseis ei pakkunud kuigi palju silmailu, ent dramaatiline pööre muutis selle siiski meeldejäävaks.

86. minutil oli pall ühtäkki Kalju võrgus ja värava autoriks ei keegi muu kui 18-aastane keskkaitsja Mikk Reintam, kes nädala alguses Superkarika finaalis ka FC Levadiat kurvastas.

Flora peatreener Tarmo Rüütli ennustab, et taoliseid mänge tuleb tänavu veel palju, kus on palju pusimist ning taevased jõud otsustavad, kellel paremini läheb. Teist korda järjest Flora kangelaseks tõusnud Reintamil olevat aga nende jõududega eriti head suhted.

"Ta on küllaltki pikka kasvu ja seetõttu on tal nende kõrgete jõududega parem side," naljatas Rüütli. "Üks asi on need väravad, aga ka kaitses on ta korralikult hakkama saanud. Lahtise peaga poiss," kiitis treener tõsinedes.

Kaua tehtud kaunike

Mis siis juhtus? Siksten Kasimir tsenderdas paremalt äärelt karistuslöögist palli trahvikasti, kus see põrkas Gert Kamsi peast kõrgele-kõrgele õhku ja maandus Kalju värava kohal. Kaas arvestas palli lendu valesti ning see põrkas latist värava ette, kus Reintam oli ainsana jaol ning koksas nahkkera peaga võrku.

Kalju puurilukk nentis, et üks eksimus sai seekord otsustavaks: "Esimesel poolajal Flora domineeris, aga teine poolaeg hakkasime meie ka mängima. Teisel poolajal olime me võib-olla paremad, aga nii ta läks – võrdsete heitluses otsustas täna minu pisiviga."

"Õnn või jumal ei olnud täna Nõmme taga," viitas ka Kaas kõrgematele jõududele. Peatreener Fredo Getulio Aurelio avaldas talle punkte maksnud veast hoolimata toetust: "Igaüks võib eksida. Ta on väga hea väravavaht ja jätkab meeskonnas, sest ma usaldan teda."

Kalju loots oli valusast lõpust küll löödud, kuid võis üleüldiselt esitusega rahule jääda. "Sellised väravad viivad meeskonna moraali alla," tõdes ta, "aga me oleme tugevamad kui eelmisel aastal ja oleme hooajaks valmis."

Flora peatreeneril oli magusa lõpplahenduse järel mõistagi parem tuju kui tema Kalju kolleegil. "90 minutit oli peaaegu täis, kui see kaunike tuli," rõõmustas Rüütli kaua tehtud kaunikese üle. "Mida kauem oodata, seda kaunim."

Keegi teistest üle ei lenda

Ülejäänud mängust ei ole kuigi palju meenutada. Esimesel poolajal oli Flora kergelt parem ning omas ka paari head väravavõimalust, teisel poolajal jõudude vahekord võrdsustus.

Üllatuslikult põhikoosseisu mahtunud Siim Luts sai nurgalöögi järel peaga hästi löögile, aga Rene Kaas tõrjus. 37. minutil avanes Sergei Mošnikovi eeltöö järel suurepärane šanss Alo Dupikovil, aga too saatis palli värava eest üle lati.

Kalju proovis õnne kauglöökidega, aga ei suutnud kogu kordagi Mihkel Aksalu valvatavale väravale ohtlikuks saada. Teine poolaeg oli veelgi võimalustevaesem ning kuni ootamatu väravani näis kohtumine selgelt viigisadamasse tüürivat.

"Esimesel poolajal hoidsime palli ja mängulist ülekaalu, aga Alo Dupikovi võimalus jäi kasutamata. Teisel poolajal me juurde ei suutnud panna ja selline võimalustevaene mäng jätkus," resümeeris Rüütli ning ennustas hooajaks veel palju selliseid kohtumisi:

"Meisterlikkuse pealt keegi teistest üle ei lenda, meie kaks esimest mängu on seda juba näidanud."

Kalju vigastuste küüsis

Rüütlil kiitis Kalju vastupanu, tõstes esile nende mängijate tehnilisust. "Päris tükk tegemist oli nende ohjamisega," sõnas ta.

Nõmmelaste juhendaja Getulio Aurelio ei lase avamängu järel veel pead norgu, vastupidi: "Kaotasime tiitlifavoriidile 0:1. Oleme tugevamad kui eelmisel aastal, aga vigastuste probleemid mõjutavad praegu enesekindlust."

Kohtumises ei saanud kaasa teha pikalt vigastatud Ingemar Teever, viiruse küüsis vaevlev Murilo Maccari ning enne mängu viga saanud Kalju viimane täiendus Miroslav Rõškevitš.

Lisaks pidi vigastuse tõttu juba avapoolajal mängust lahkuma brasiillasest keskkaitsja Diego Douglas Balbinot, kes oli treeneri hinnangul sinnamaani parim mängija platsil.

Kuigi meeskonnas on poolkaitsjaid teiste positsioonidega võrreldes tunduvalt rohkem ja näiteks äärekaitses pidi Flora vastu mängima Sergei Terehhov, ei nõustu peatreener, et võistkond tasakaalust väljas oleks: "Minu jaoks on keskväli mängu aju – kui see ei töötaks, siis ei töötaks ka miski muu."

Flora jagab koormuseid

Ka triibuliste koosseisus oli mõningaid üllatusi, kui 19-aastane Siim Luts mängis vasaku ääreründajana terve kohtumise ning peatreeneri poeg Henri Rüütli võttis koha sisse keskväljal.

"Meil on kohe alguses palju raskeid mänge ja ma pean mängijate koormust jagama," selgitas treener. "Samas annab see iga kord võimaluse vaadata uusi mängijaid, kuidas nad oma kohal välja veavad."

Seni on kõik noored Rüütli hinnangul hästi hakkama saanud – lisaks Reintamile, Lutsule ja Henri Rüütlile ka Joonas Tamm ja Markus Jürgenson.

Pika mängupausi järel vormi koguv väravamasin Vjatšeslav Zahovaiko muutub samuti üha paremaks. "Ta ei ole sellises vormis, et 90 minutit kesta, ta on praegu selline 30 minuti vend," kommenteeris Rüütli, "läbi mängude saabki ta vormi koguda."

Flora keeruline mängugraafik jätkub järgmisel laupäeval jällegi Sportland Arenal Levadia võõrustamisega. Juba kolm päeva hiljem külastatakse aga teist tiitlirivaali Narva Transi.